Svatý Florián – patron všech hasičů

Výrobu Floriána si u mně objednali zastupitelé krásné obce Vanovice, protože v centu obce před hasičárnou jim začal posychat pajasan a tudíž bylo nutné strom odstranit. Florián byl tedy jasná volba. Na řezu kmene bylo patrné, že začal posychat už před více než deseti lety. Globální oteplování, rekordně malé srážky i zaasfaltování okolního parkoviště se silnicí ho dorazilo. Podle počítání letokruhů na zařízlém kmeni měl 125let. Pravděpodobně tedy jeho semínko začalo klíčit o 10let dříve.

Je určitě zajímavé zamyslet se nad tím , že abych mohl teď na takové soše pracovat, musel strom pro mně kdosi nachystat již v roce 1885. Díky za to. To nezní zrovna moc jako dnes moderní výrobní způsob „Just in Time“. Viďte? Podle hrstě hřebíků, vrutů, připínáčků zažil své i jako obecní oznamovalel (předchůdce internetu). Klidně na něm mohlo viset i oznámění od císaře pána, že začala válka, nebo i radostněší, když založili Československou republiku, možná i důležité, že se ztratilo kotě….

Pokud Vás zajímají další parametry, tak průměr kmene před opracováním byl 130cm. Celková výška sochy s podstavcem je 355cm. Váha cca 1750kg . Samotný podstavec má půdorys 930 x 820 cm!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..