Povrchové úpravy mají smysl – mám důkaz!

Mám zkušenost, že většina zákazníků chce pro svou zahradní sochu přírodní vzhled, aby bylo vidět přirozenou texturu dřeva. Použití barev či silnovrstvých lazur způsobí ale zánik této vzhledové jedinečnosti a výrobek začíná připomínat čínské plastové dekorace. Další nevýhodou silnovrstvé lazury je její zpětná nepropustnost. Vlhkost se do dřeva stejně nějak dostane, nemůže ale ven a pod lazurou začne dřevo plesnivět. Odstranit silnovrstvou lazuru není nijak jednoduché a proto:

Používám pouze tenkovrstvé lazury!

Naopak použití tenkovrstvé lazury tuto texturu zvýrazní. Ale má i jiné přednosti. Tenkovrstvá lazura má i schopnost účinně bránit výrobek proti degradujícímu UV záření. A to není vše, dokáže i zabraňovat přístupu vlhkosti zvenčí a tím zabraňovat dřevokazným houbám a plísním v ničení výrobku. Tato schopnost, ale funguje blahodárně i naopak. Vlhkost obsažená ve dřevě ošetřeného tenkovrstvou lazurou se odpařuje (ale odpařuje se narozdíl od silnovrstvé lazury) výrazně pomaleji a tím dochází ve dřevě i k pomaleji se tvořícím deformacím, nižšímu napětí a tím má dřevo menší sklon k tvorbě trhlin. (Tenkovrstvou lazurou stačí nátěr pouze obnovit (přetřít)).

Jsem rád, že vám mohu i ukázat příklad z praxe: dvě velikonoční vejce vyřezané z jednoho kusu třešňové klády skladované spolu pod přístřeškem po dobu 272 dní. Můžete posoudit sami, že natírat se vyplatí – je ale dobré vědět čím 🙂

Dřevěné velikonoční vejce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..